Leonberger

Leonberger bol statkársky pes, neskôr pes panovníkov, teraz je rodinný pes

História:

demoLeonberger je vyšľachtené plemeno psa

Heinrichom Essigom v roku 1846.
Marec, 2015
 

Čo je nové:

Prvá novinka

demoLeonberger, socha

v životnej veľkosti

v Leonbergu

Updated: 9.marec, 2015

Šteniatka:

Šteniatka

 

demoNeplánujeme.

V súčastnej a ani v najbližšej dobe

nebudeme nakrývať Grace vom Dreiburgenland.

Updated: 9.marec, 2015

Zaujímavosť:

Prví leonbergeri na Slovensku

demo

boli zrejme privezení z cisárskeho viedenského dvora v po roku 1870 barónkou Natáliou von Friesenhofovou do obce Brodzany.
Updated: 12.marec, 2015

Leonberger

Najdôležitejšie:

Leonberger je veľmi veľký pes a preto musí byť vždy socializovaný.

Musí byť chovaný pri rodinnom dome a nikdy nesmie byť uviazaný na reťazi.

 

 

Štandard

Pôvod : Nemecko

Dátum vydania súčastného štandardu : 4.9.1995

Využitie

Strážny pes, spoločenský a rodinný pes

FCI zaradenie

Skupina 2 , sekcia 2.2, Horský pes bez pracovnej skúšky

Stručný prehľad dejín

Na prelome tridsiatych a štyridsiatych rokov deväťnásteho storočia, pán Einrich Essig, mestký radný mesta Leonberg, v blízkosti Stuttgartu skrížil čierno-bielu suku plemena Newfoundland s takzvaným Bernským psom zo starobinca kláštora Sv.Bernarda. Neskôr bol do kríženia pridaný aj Pyrenejský horský pes, čoho výsledkom bol mohutný pes s prevažne dlhou svetlou srsťou. Essigov cieľ bol tískať psa, ktorý by bol podobný levovi, pretože lev bol vyobrazený v erbe mesta Leonberg.

Prvé psy, ktoré nosili pomenovanie leonberger, boli narodené v roku 1846 a mali všetky výborné vlastnosti pôvodných plemien. Krátko nato bolo mnoho týchto psov predaných z Leonbergu do celého sveta a stali sa znakom spoločenského postavenia. Na konci 19.storočia leonberger bolrozšíreným plemenom v regione Baden-Wurttenberg najmä ako farmársky pes.Plemeno sa stalo obľúbeným kvôli jeho vhodnosti ako strážna a ťažný pes. Po oboch svetových vojnách sa veľmi zlé časy podpísali aj na počte chovaných leonbergerov. Dnes je leonberger vynikajúci rodinný pes, vhodný pre potreby nášho moderného životného štýlu.

Všeobecný vzhľad

V súvislosti s jeho využitím v minulosti je leonberger robustný a osvalený, no zároveň elegantný pes. Vyznačuje sa harmonickou stavbou tela a zjavne kľudnou povahou, napriek hravému temperamentu. Samec je kopulentný a silný.

 

Dôležité proporcie

Pomer výšky v kohútiku a dľžky trupu je 9 : 10. Hľbka hrudníka je približne 50 % z výšky v kohútiku.

Povaha a temperament

Ako rodinný pes je leonberger pri dnešných životných podmienkach príjemný partner, pretože si ho môýete bez problémov vziať kamkoľvek. Vyznačuje sa výnimočnou láskou k deťom. Nie je plachý a ani agresívny. Ako spoločník je veľmi príjemný, poslušný a smelý vo všetkých životných situáciách. K požadovaným povahovým vlastnostiam patria predovšetkým výnimočný kľud, vyrovnaná povaha so sklonom k hravosti, disciplinovanosť, dobrá učenlivosť a pozornosť, necitlivosť voči hluku.

Hlava

Ako celok je hlbšia než širšia, skôr pretiahnutá ako podsaditá. Pomer papule a lebky je 1 : 1. Koža hlavy je celá osrstená bez čelných vrások.

Čelný sklon

Rozoznateľný, ale mierne výrazný

Tvárová oblasť

Nos : vždy čierny

Papuľa : dlhšia, nie špicatá, rovnako široká, nikdy nespustená, ľahko klenutá, baraní nos

Pysky : priliehajúce, čierne

Čeluste a zuby : mohutné čeluste s dokonalým pravidelným nožničkovým skusom . Horný rad zubov prekrýva spodný rad zubov bez medzery. Zuby stoja v čelusti zvisle, 42 zdravých zubov podľa zubného vzorca (chýbajúca M 3 je tolerovaná ). Kliešťový skus je povolený. V dolnej čelusti nie je dovolené zarezanie pri špicákoch.

Líca : len málo vyvinuté

Oči

Od svetlej hnedej po tmavú hnedú (momentálne uprednostňovanej), strednej veľkosti, oválneho tvaru, nie vpadnuté a ani vystupujúce. Umiestnené nie blízko ani daľeko od seba, s priliehajúcimi viečkami zakrývajúcimi spojivky, očné beľmo (viditeľná časť oka) nie je červené.

Uši

Posadené vysoko, nie príliš vzadu, visiace, strednej veľkosti, priliehajúce, mäsité.

Krk

Mierne oblý prechádzajúci do kohútiku,skôr dlhší ako podsaditý. Bez ovisnutej kože, alebo lalokov.

Telo

Kohútik : výrazný, špeciálne u samcov

Chrbát : robustný, silný a široký

Bedrá : široké,silné, dobre osvalené

Zadnica : široká, relatívne dlhá, mierne zaoblená, plynule sa pripája k chvostu, chvost nesmie byť v žiadnom prípade vyšší ako kohútik

Hruď : široká, hlboká, siahajúca aspoň do výšky kolenného klbu, nie sudcovitá, skôr oválna

Obrys brucha (spodná línia profilu) : iba ľahko vytiahnutá

Chvost

Bohato osrstený, v postoji rovne zvesený, v pohybe ľahko stočený a nesený pokiaľ možno len v predlženej línii chrbtu.

Končatiny

Veľmi silné, špeciálne u samcov

Predné končatiny

Postoj : rovné, rovnobežne postavené, nie veľmi ďaleko od seba

Ramená : dlhé, šikmo uložené, tvoriace nie veľmi otvorený uhoľ, dobre osrstené, priliehajúce kolenné klby

Nadprstie : robustné, pevné, zpredu rovné, pri pohľase zboku skoro vertikálne

Tlapy : rovné, ani vybočené ani vbočené, zaobalené, uzavreté, prsty dobre klenuté, čierne vankúšiky

Zadné končatiny

Postoj : zo zadného pohľadu postavené nie príliš úzke, rovnobežné, tľapy a päty ani vybočené ani vbočené, pasparky musia byť odstránené

Panva : šikmá

Stehno : skôr dlhé, šikmé, silne osvalené, stehno a lýtko tvoria evidentný uhoľ

Päta : robustná,výrazne úhlená

Tľapy : rovné, mierne predlžené, klenuté prsty, čierne vankúšiky

Chôdza / Pohyb

Široký pohyb, zaberajúci veľa priestoru, pravidelné a plynulé všetky druhy chôdze, predné tľapy majô veľký dosah, pri chôdzi a pokluse sú končatiny rovné pri pohľade zpredu aj zozadu.

Srsť

Štruktúra : mierne jemná až hrubá, dlhšia, priliehajúca, napriek hustej podsade sú obrysy teľa rozoznateľné, rovné, povolená je aj mierne zvlnená, na krku a hrudi tvoriaca hrivu hlavne u samcov. Predné končatiny dobre osrstené, výrazné spodky na zadných končatinách.

Farba : žltá, červená, červeno-hnedá a pieskové farby (svetložltá a krémová) a všetky kombinácie týchto farieb. Maska vždy čierna, čierne končeky srsti sú povolené, ale čierna nesmie tvoriť základnú farbu psa. Svetlejší odtieň farby psa na spodnej strane chvosta, krčnom golieri, lemovaní predných končatín a spodkov zadných končatín nesmie byť veľmi badateľný , aby nenarúšal sfarbenie psa. Malá biela škvrna na hrudi, alebo biela srsť na prstoch je povolená.

Výška v kohútiku

Samci : 72 - 82 cm, doporučný priemer 76 cm

Samice : je 70 c65 - 75 cm, doporučný priemer m

Vady

Akékoľvek malé odlišnosti od vyššie spomenutých charakteristík sú považované za malé chyby, ale jasné a zreteľné odlišnosti musia byť považované za vady. Hodnotenie musí prebiehať vo vzťahu k stupňu odlišnosté, berúc ohľad na spôsob akýmchyby ovplyvňujú podstatu psa špeciálne povahu,typ, harmoniu a pohyb).

Vady varaďujúce z chovu a znemotňujúce neskoršie prehodnotenie chovnosti sú :

-plachý a agresívny pes, vážne anatomické vady (napr. výrazný kravský postoj, kaprí chrbát, extrémne klesajúca chrbtová línia, veľmi vytočené predné tľapy, nedostatočné úhlenie lakťov, ramien, kolien, a päty), chýbajúci zub {okrem M ), predkus, podkus, alebo ďalšie chybz skusu, silne točený chvost, stočený alebo vysoko nesený, chocholatá, alebo veľmi kučeravá srsť, nesprávna farba (hnedá s hnedou farbou nosu a vankúšikov, čiernou a žltohnedou, čiernou, striebornou, alebo kombináciou priveľa farieb), nevýrazné hranice masky, hnedý nos, hnedé vankúšiky, silná strata pigmentácie pyskov, svetlé oko, škvrna na hrudi väčšia ako dlaň, alebo hocijaké iné biele časti, entropia, alebo ektropia. Samci majú mať dva rozoznateľné semenníky zostupujúce do mieška.

 

 

 

Welcome
Welcome
Welcome
first image second image third image fourth image fifth image sixth image seventh image eighth image
themed object
Slovenská chovateľská stanica leonbergerov
Bookmark and Share