Radosť z každého dňa...

Skutočným chovateľom sa stanete až po odchovaní šteniatok.

História:

demoLeonberger je vyšľachtené plemeno psa.Na vyšľachtenie boli použité psy :newfoundlandský, st.bernard pes a pyrenejský horský pes

Heinrichom Essigom v roku 1846.
Marec, 2015
 

Čo je nové:

Prvá novinka

demoLeonberger je u nás iba jeden:

Grace vom Dreiburgenland

Updated: 4.marca , 2015

Čo nás čaká:

V prvom rade sa zmieriť

so skutočnosťou, že nebudeme mať

šteniatka.

demo

Updated: 4.marca, 2015

Všimli sme si:

Leonberger má stále nových

obdivovateľov a chovateľov.

Na Slovensku je už viac ako 1600 registrovaných jedincov.

demoLeonberger sa stal vyslovene rodinným spoločníkom.

Updated: 7.marec, 2015

Spomienka na krásne dni.

Naša chovateľská stanica v roku 2006

Litter A

Náš prvý a úspešný odchov šteniatok - Takto to bolo:

27.10 2006 Fiore April porodila 8 šteniatok.

otec Bourney Löwe von Blumengarten

Pôrod prebehol bez problémov od 6.30 do 11.00, všetky šteniatka sú zdravé. Hmotnosť pri pôrode bola od 320 gramov do 550 gramov.

 

Z 8 šteniatok je 6 psíkov a 2 sučky. Zatiaľ sú slepé a nepočujú.

6.11.2006 Šteniatka rýchlo rastú, vážia od 1000 g do 1300 g. Už sú omnoho pohyblivejšie, začínajú sa stavať na zadné nohy a pomaly sa im spevňuje krk, takže už dokážu na malú chvíľu zdvihnúť hlavu. Čas jedenia sa zmenil, rýchlo sa nacicajú mliečka a potom hodnú chvíľu spia ako zarezané. Na nasledujúcixh fotografiách majú už 9 dní. Stále ešte nevidia.

 

Šteniatka majú už 16 dní, začali vidieť, sú pohyblivé, chodia už na štyroch nohách.

Váha 1200-1900 gramov.

 

Naše zlatíčka zdokonalili chôdzu a náramne narástli.Dokazuje to aj váha, ktorá sa pohybuje okolo 3 kg. Majú už 23 dní.

 

24.novembra -majú presne mesiac,boli druhýkrát odčervené, začali už poriadne jesť granulovanú potravu.Začali sme pridávaťRoyal Canin Starter.Znížil som teplotu v miestnosti na 25 stupňov. Pravidelne už spia aj dve-tri hodiny. Po prebudení nastáva úžasný pohyb, sú hladné, smädné a hravé. Ich vzájomné šarvátky a pobehovanie sú pre nás tým najlepším programom.

Vážia už niektoré 4 kg.

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

2.12.2006 Oznam pre všetkých, ktorí si už vybrali šteniatka a o necelý mesiac už budú žiť v nových domovoch.Strašne ma teší Váš obrovský záujem o moje šteniatka. Po mesiaci úpenlivého snaženia celej našej rodiny o ich zdravý rast,zabezpečenie ich vývoja a ochranu pred ušliapanín svojej matky Fiore April. Sme na polovici cesty k Vám.Teším sa s Vami na Vaše krásne a príjemné Vianoce s novým prírastkom v rodine. Asi iba taká malá ovečka, malý leonberger u Vás doma bude tým živým striebrom, z ktorého po tieto krásne dni nespustíte oči.

Niektorí z Vás budú chovať leonbergera po prvý raz, iný opakovane. Asi každý z nás vie, prečo sa znovu vráti k tak prekrásnemu psovi ako je leonberger. Ak by som chcel použiť moderný výraz napísal by som - leonberger je tri v jednom. On sám je však iba jeden, majestátny, spoľahlivý, nebojácny a vždy obdivovaný. Verím, že tým mojim deťom dáte všetko to, čo im patrí a oni Vám to vrátia stopercentne.

Fiore sa prejavila ako neskutočne dobrá a starostlivá matka, ale pri jej mohutnosti sme niekoľkokrát zachraňovali a vyťahovali šteniatka spod nej. Všetky prežili a pri ich terajšej hmotnosti viac ako 4 kg sa to už zdá ako sen. My sa ich vlastne už ani nechceme vzdať, celá rodina bude plakať pri ich odchode od nás. Venovali sme im už toľko času, prebdených nocí, že ťažko sa to dá spočítať a nie je to ani podstatné.

Teraz ich už učíme pohybovať sa vonku po dvore, ich prechádzky sú od pol hodiny do hodiny. Potravu im podávame granulovanú, najprv to bol Royal Canin Starter, potom Happy Dog Junior Maxi a teraz sme prešli na Eukanubu Large Junior and Puppy. Zrejme ešte vyskúšam Royal Canin GiantBaby dog. Je to preto, lebo

sám chcem vyskúšať tieto tri krmivá pri odchove šteniatok a potom s istotou prehlásiť, že toto je najkvalitnejšie a v tomto krmive pokračujte. Asi mi to niekto bude zazlievať, ale dodržujem pozvolný prechod z krmiva na krmivo a nemám žiadny problém so šteniatkami.

Pri Vašich návštevách, ktoré ešte u nás absolvujete prosím všímajte si ich velkosť, postavu. labky. sfarbenie, temperament , masku a oči. U psíkov skontrolujeme spustené vajíčka.Viem, poznám to, že každé jedno sa Vám nakoniec bude zdať rovnaké, ale pri našich rozhovoroch som sa snažil každému z Vás vyhovieť a vybrať Vám to najlepšie čo ste chceli. Šteniatka by Vás nemali sklamať a mali by byť naozaj dobré. Rozhodnite sa ešte, či chcete, aby som im dal urobiť čipy pre ich identifikáciu.

Fotografie šteniatok budú pribúdať, prepáčte mi ich neúplnosť, ale pracovne som teraz veľmi vyťažený a tak čas si nachádzam ťažko. Budú tam však nové onedlho. Zámerne som nanapísal, ktoré šteniatka ste si už vybrali, Vy to viete a ja takisto.Mená šteniatok sú orientačné, môžeme ich zmeniť podľa Vášho želania, musia začínať na písmeno A.

8.12 2006 prechádzam z Eukanuby na Royal Canin Giant Babydog. Malo by to byť podľa mojich skúseností najkvalitnejšie krmivo. Po testovaní tohto krmiva určím poradie . Eukanuba bola o triedu lepšia ako Happy Dog Maxi Croq. Happy Dog je cenovo výhodnejší, ale šteniatka ho jedli s menšou chuťou ako Eukanubu a aj exkrementy boli smradľavejšie a niektoré mali slabú hnačku. Odporúčam preto zatiaľ používať Eukanubu.

23.12.2006 - po 15-tich dňoch používania krmiva Royal Canin Giant babydog šteniatka majú váhu od 8,55 do 10 kg. Za toto obdobie som minul 70 kg tohto krmiva. Určitým podieľom sa na takejto úžasnej spotrebe podielali aj Fiore a Gallop. Ráno som bežne musel podať tri murárske naberačky granúl., jedna naberačka bola asi 0,5 kg, takže to bolo 1,5 kg. Granule mizli ako blesk, denná spotreba bola asi 4,5 kg. Fiore a Gallop zožrali približne kilo a pol, takže 8 šteniatok spotrebovalo 3 kg, na jedno 400 gramov, tak ako je to predpísané výrobcom krmiva. S istotou môžem prehlásiť, že Royal Canin je najvhodnejšie krmivo pre šteniatka leonbergera. Odporúčam ho ako základ pre rast a vývin šteniatka.

Váha troch šteniatok do 10 kg, ďaľších troch okolo 9,5 kg a posledných dvoch nad 8,5 kg vo veku ešte nie úplných dvoch mesiacov je impozantná. Fiore som bral ako dvojmesačnú, vážila 8,80 kg a Gallop mal čosi nad 8 kg. Neboli krmené Royal Caninom.

Royal Canin Giant babydog používajte , ak si to finančne môžete dovoliť a krmte svoje šteniatko do veku piatich mesiacov.Táto fáza je finančne najdrahšia, čo sa týka ceny krmiva, ale šteniatko nemá veľkú spotrebu od 380 g po 700 gramov denne vo veku piatich mesiacov.Potom plynule prejdete na Royal Canin Giant puppy , podávajte ho do veku ôsmych mesiacov a potom príde na rad Royal Canin Giant junior až do veku 24 mesiacov. Z vášho malého psíka za sedem mesiacov vyrastie leonberger o hmotnosti 53 kg a výške 75 cm, tak asi ako môj Gallop, ktorého ste videli.A on ešte s rastom a váhou neskončil.

Finančne výhodnejšia je Eukanuba, hodnotím ako krmivo veľmi dobré, menej špecializované na leonbergerov, ale celosvetovo vyskúšané a pri jej požívaní určite nič nepokazíte. Odporúčam z finančných dôvodov.Eukanuba nemá vo svojom sortimente rozlíšenie krmiva podľa veku šteniatka. Eukanubu Large junior and puppy podávajte až do 24 mesiacov, treba si iba dávať pozor pri denných dávkách a dodržať zníženie dávok vo veku 5-8 mesiacov, kedy sa leonbergerovi vytvára pevná kostra.

Happy dog, krmivo podstatne lacnejšie, nemám s ním dobré skúsenosti, priznám sa však, že moji leonbergeri asi na toto krmivo nie sú zvyknutí, tam môže byť problém.Poznám však chovateľov leonbergerov, ktorí Happy dog použávajú a sú s ním spokojní.

Základné rady pri privezení šteniatka domov.

- šteniatko sa po odlúčení od svojej matky a svojich súrodencov musí čo najrýchlejšie zoznámiť so svojím novým domovom. Pozornosť celej novej rodiny je potrebná, ale nie však až tak, aby šteniatko bolo úplne vyčerpané. Doprajte mu pokoj a kľud.

- potravu mu podávajte ešte štyrikrát denne v dávkách. ktoré rozdelíte, asi 400 gramov Royal Canin babydog, to znamená 100 gramov na jednu dávku. Granule nechajte v miske asi dvadsať-tridsať minút a nezjedené schovajte. Šteniatko sa tak naučí pravidelnosti v krmení a takisto sa naučí zjesť potravu naraz.Čerstvá voda, najlepšie izbovej teploty, alebo teplejšia je podmienkou pri granulovanej potrave.Myslím si však, že každé jedno šteniatko bude jesť toľko, koľko bude potrebovať a hmotnosť doporučenej spotreby granúl výrobcom je iba orientačné číslo a pomôcka.

-pri zimnom období, v ktorom naše šteniatka majú iba dva mesiace, majte ich kľudne vonku pri teplotách okolo nuly. Šteniatka by nemali byť mokré, v takom prípade ich osušte handrou, alebo použite fén. Radím vyskúšať, aspoň sa ho šteniatko neskôr nebude báť. V noci ho radšej dajte do vhodnej miestnosti s teplotou od 10-20 stupňov. Môže to byť garáž, pivnica pod domom, kôľna, kotoľňa. Leonberger má veľmi dobrý kožuch a mráz mu neublíži. Šteniatko však ešte nie je úplne zaočkované a tak ho radšej chráňte.

- v prípade, že šteniatko dostane hnačku, môže sa to stať pri podávaní potravy, napr.mlieka, mäsa, zbytkov v domácnosti, snažte sa aby mu rýchlo prešla. Použite varenú ryžu, piškoty v malom množstve. Pri dlhšie trvajúcej hnačke vyhľadajte veterinára.Skúste mu podávať prevarenú vodu.

- ako hračky nepoužívajte staré topánky, staré handry a veci, ktoré bežne používate. Ak sa to raz naučí, budete ho veľmi ťažko odučovať. Kúpte mu radšej hračky, najlepšie tie,ktoré sú pozpletané do povrazov. Viete, ktoré myslím, s nimi sa môžete preťahovať so šteniatkom. Dávajte však pozor na jeho zúbky, nevylomte mu tesáky.

-začnite s prvým učením, prísť na zavolanie, zvládnete to veľmi rýchlo, za dva-tri dni.Zavolajte ho menom a povedzte ku mne. Šteniatko k Vám rado príde.Vždy ho pochváľte pohladením po hlave a prívetivým hlasom mu povedzte dobrý. Po tomto úkone ak ho zvláda, začnite ho učiť sadnúť. Potlačte mu zadné nohy, veľmi jemne, u šteniatka to vyvolá potrebu sadnúť si a tak druhý povel zvládnete do konca prvého januároveho týždňa. Potom prejdeme na povel ľahnúť. O tom však neskoršie.

-blíži sa Silvester, koniec roka a s ním aj spojené hlučné oslavy, streľba a petardy. Pre šteniatko to bude šok. Má veľmi citlivý sluch a tak počuje všetko omnoho silnejšie ako my . Uchránte ho stresu a strachu pred niečím, čo nepozná. Budte v týchto chvíľach pri ňom. Zachovajte však pokoj a rozvahu, v žiadnom prípade neprejevujte znepokojenie. Ono samo pri Vás vycíti, že sa nemá sa čoho báť a možnože práve v tomto útlom veku je to pre neho dobrá škola. Neberte ho na ruky, radšej sa k nemu sklonte a pokojne ho pohladte a oslovte ho pri tej najväčšej streľbe.

-skúste ho naučiť chodiť na záchod na jedno miesto, obyčajne ráno chce ísť na potrebu, dajte si ho na vodítko a zoberte ho na miesto, ktoré chcete aby používalo. Nesľubujem stopercentnú účinnosť, ale za pokus to stojí.

-vodítko používajte koženné, alebo látkové. Nie je vhodné retiazkové, aby si nezlomilo zub. Retiazkové používajte vtedy ak chcete, aby sa Vám neodhryzlo ak ho priviažete na malú chvíľu o niečo pevné.

-obojok používam retiazkový-sťahovací, musíte ho však správne nasadiť, tak aby sa vždy povoľoval a neostával zatiahnutý. Nie je vhodný obojok, ktorý je veľmi tenký, mohli by ste šteniatku pri silnom potiahnutí ublížiť na krku. Na toto dajte pozor, kúpte radšej taký, ktorý má aspoň dve retiazky, alebo koženný.

- pozor na všetky káble a predlžovacie šnúry pod prúdom, môže ich prehrýzť a ublížiť si, takisto na rôzne návnady proti myšiam a pod.

- kúpte si vhodný hrebeň na česanie, zatiaľ postačí aj kefa s drátennými ostňami a šteniatko začnite česať. Rýchlo si na to zvykne a potom Vám nebude robiť problémy neskoršie. Ak bude pri Vás vnútri domu pustite vysávač, mixer a podobné domáce spotrebiče. Naučí sa poznať ich zvuk a potom sa nebude báť. Môžete aj kľudne párkrát silno tlesknúť, aby si zvyklo na nečakaný zvuk, simulujete tým výstrel, alebo úder blesku.

-šteniatko nie je naučené ostať samé doma, doteraz malo vždy spoločnosť. Pripravte ho postupne na skutočnosť, že nie vždy bude mať spoločnosť. Nechajte ho na chvíľu vonku samé. V momente, kedy ešte neskučí, alebo akurát prestalo -vyjdite k nemu a pochválte ho a odmente maškrtou. Intervaly stále predlžujte.

Druhá dobrá rada pre šteniatka , cvičiteľov a chovateľov.

Všetky šteniatka by ste už mali mať preočkované a zase odčervené. V súčastnej veľmi teplej zime nemusíte dávať veľký pozor na prechladnutie šteniatok, oni už majú dostatočnú váhu od 14-16 kg, majú 10-týždňov a sú dobre aklimatizované.

Ak ich potrebuje vykúpať, kľudne to urobte, použite vhodný šampon. Za pár dní budú mať kožúšteky znova odolné voči vode. Kúpania sa nebojte, šteniatko si zvykne na vodu bez problémov. Možno sa potom na Vás bude chvíľu hnevať, jeho nazlostený pohľad bude úžasný, vychutnajte si ho.

Mám zprávy od Vás - aj o pažravosti šteniatok a aj o ich nechuti k jedeniu. To len potvrdzuje fakt, že každé jedno sa vyvíja úplne odlišne od iného. Myslím si, že ste tento problém všetci zvládli veľmi dobre. Ak nie napíšte mi, nájdeme riešenie.

Ak sa šteniatko veľmi škrabe, použite prípravok proti blchám, napríklad spray Diffusil, alebo u veterinára požiadajte o Frontline. Aplikuje sa na pokožku. Potom by škrabanie malo ustúpiť.

Už by mali dokonale ovládať privolanie a mali by ste sláviť prvé úspechy pri poveloch sadni a ľahni. O chôdze s vodítkom ani nehovorím. To snád už dokonale ovláda každé. Pri týchto základných poveloch dbajte však na to, aby si šteniatko po zvládnutom cviku nezačalo robiť čo chce. Radšej pri zpozorovaní čohosi iného zavelte povel "voľno".

Ak začnete cvičiť výstavný postoj, nič nepokazíte. Šteniatku rozkročte trošku predné nohy, zadné posunte rozkročmo dozadu a zavelte "stoj", alebo "ukáž sa ". Naučí sa to hravo a potom na výstave budete sláviť úspech.

Srsť šteniatka stále udržujte čistú a prečesanú kvalitným hrebeňom, vyčistite im ušká vatou.

 

Tretia rada vo veku šteniatka tri mesiace a viac.

 

Všetky šteniatka sú už kompletne prečkované, zaočkované proti besnote. Ostává už iba prevencia proti boreliozie. Už sa u Vás doma určite udomácnili a zvykli si na denný kolobeh. V potrave ešte stále používajte Royal Canin Giant Babydog, denné dávky prispôsobte potrebám šteniatka.

Už by malo bez problémov zvládať povel sadnúť a ľahnúť. Začnite s nácvikom povelu zostaň.

Povel :zostaň - cvičí sa následovne. Šteniatko po poveli ľahni je pokojné. Vydáte povel zostaň a pomalým krokom s maškrtou v pravej ruke začnete nad šteniatkom robiť malé kruhy.Steniatko za Vami otáča hlavu a sleduje maškrtu. V pravom okamihu podídete k šteniatku, pochválite ho a podáte mu jeho obľúbenú dobrotu. Tento úkon viackrát zopakujte. Na druhý deň zväčšite kruh, na tretí zase o krok a tak docielite, že šteniatko na povel zostane ležať. Ak toto zvládne, robte to už tak, že sa šteniatku budete vzďaľovať po priamke, tak aby Vás sledovalo a vzdialenosť opäť zväčšujte. Neskôr pridajte ešte aj cvik zostať ležať určitý čas, keď Vás šteniatko nevidí.

Netolerujte vyskakovanie na cudzích ľudí a členov rodiny.

Šteniatku nedovolte pri chôdzi vedľa Vás, aby Vás ťahalo. Ľahko sa to píše, horšie uskutočňuje. Poznám to, ťahanie závisí od temperamentu a zvedavosti. Takisto aj od potreby prebehnúť sa po vonku. Psi radi poznávajú cudzie pachy, cítia ich vo vzduchu a tak prvé minúty na prechádzke sú obyčajne o preťahovaní sa.

Napustite vanu a psíka v nej vykúpte. Použite teplú vodu, aby mu to bolo príjemné. Je teraz dôlržité, aby si šteniatko zvyklo na vodu. Voda vonku je teraz studená a teplá vaňa mu urobí dobre. Pravidelne ho vyčesávajte a po vykúpaní nechajte vnútri domu osušiť a prvú noc prespať v teplom priestore.

Šteniatka už pomaly budú dosahovať váhu do 30 kg. Budú, alebo sú vo velkosti kokršpaniela. Ešte stále veľmi rýchlo rastú a učia sa novým veciam. Dokážu už rozoznať dobré od zlého a takisto vedia, že urobili čosi, čo sa iným nepáči.Táto fáza je dôležitá na budúci charakter šteniatka.

 

 

 

 

 

 

 

Flag Counter

Pocitadlo.sk

Welcome
Welcome
Welcome
first image second image third image fourth image fifth image sixth image seventh image eighth image
themed object
Slovenská chovateľská stanica leonbergerov
Bookmark and Share