Leonbergeri na Slovensku

Začiatok chovu leonbergerov v 19.storočí.

História:

demoLeonberger je vyšľachtené plemeno psa.Na vyšľachtenie boli použité psy :newfoundlandský, st.bernard pes a pyrenejský horský pes

Heinrichom Essigom v roku 1846.
Marec, 2015
 

Čo je nové:

Prvá novinka

demoLeonberger je u nás iba jeden:

Grace vom Dreiburgenland

Updated: 4.marca , 2015

Čo nás čaká:

V prvom rade sa zmieriť

so skutočnosťou, že nebudeme mať

šteniatka.

demo

Updated: 4.marca, 2015

Všimli sme si:

Leonberger má stále nových

obdivovateľov a chovateľov.

Na Slovensku je už viac ako 1600 registrovaných jedincov.

demoLeonberger sa stal vyslovene rodinným spoločníkom.

Updated: 7.marec, 2015

Nezmapované obdobie 1945-1980

 

História chovu leonbergerov na Slovensku

Natalia

8.apríla1854 - 9.januára1937

Alexandra Goncareva baron Gustav von Friesenhof
puskin puskina
G Anthes
kastiel

 

kniznica
elimar Natalia von Oldenburg
foto

Život v Brodzanoch.

 

Natália bola žena,veľmi vzdelaná, ktorá trpela častými zmenami nálad, bola excentrická a výstredná. Mala umelecké sklony, rada kreslila, maľovala a spievala. Údajne vedela 5 jazykov, vedela aj po slovensky.Niektoré zdroje tvrdia, že niekoľko slov povedala aj po rusky, myslím si, že musela vedieť po rusky po svojej mame, veď to bola jej materinská reč.

Rada usporadúvala rôzne akcie, populárne boli jej majálesy na lúke pri letohrádku Babylon. Mala veľmi rada psov, ktorí jej robili spoločnosť. Boli to leonbergeri. Šteniatka leonbergera dostala vo Viedni a sama ich aj cvičila. Domnievam sa, že prvé šteniatka si mohla priviesť z Viedne až po roku 1880, keď jej už kaštieľ v Brodzanoch patril.Cisárovná Sissy si kúpila prvé šteniatka leonbergera na viedenský dvor v roku 1870.

Deti Natálie von Oldenburg, dcéra Friederika a syn Alexander sa narodili v rokoch 1887 a 1888, na dobovej fotografii majú asi desať rokov. Fotografia s leonbergerom je teda približne z roku 1896-98.

natalia with children

Natália s deťmi

Podľa historických svedectiev Natália sa rada prechádzala na koni a obyčajne ju sprevádzali 2-3 psy, leonbergeri, neskôr svorka leonbergerov.

V areáli kaštielˇa v Brodzanoch je velˇký park so vzácnymi drevinami.

platanplatan2  


V rokoch 1909-1911dala postaviť vojvodkyňa Natália z Oldenburgu letohrádok na Hôrke za Brodzanmi.
Letohrádok Babylon sa nachádza na kopci nad Brodzanmi, v lesíku.

K letohrádku, ktorý je teraz v schátranom stave prídete cestou popri cintoríne a krátkou ulicou vstúpite do lesa na lesný chodník, ktorý vás dovedie k Babylonu. Druhá cesta -necesta je popri požiarnej zbrojnici, prejdete smerom k lesu a strmým chodníčkom vhodným len pre zdatných chodcov sa dostanete skratkou k Babylonu. Neďaleko Babylonu je evanjelický kostolík, hrobka rodiny von Friesenhof.

brodzany babylon

letohrádok Babylon

brodzany leonberger Fritz Lemmermayer
hrobka veza
obraz 19.storočie
leon 19storocie
leon 19storocie Brodzany
leon Brodzany
park1 platan
platany

V článku boli použité rôzne zdroje a rôzne indície v pátraní po leonbergerocha.

babylon obraz

Babylon očani Natálie Oldenburgovej

Ďakujem kurátorke a vedúcej Slovanského múzea A.S.Puškina Mgr.Alexandre Lukáčovej za cenné informácie a pomoc pri pátraní.Budem rád ak navštívite múzeum A.S.Puškina v Brodzanoch a prejdete sa po parku po dávno zaviatych stopách leonbergeroch a uvidíte kde a ako žila Natália von Oldenburg.Raz vidieť je vždy lepšie ako stokrát počuť.

Doslov:

Poznatky a vedomosti, ktoré som získal v pátraní a študovaní života, doby a dejinných súvislostí spojených so životom Heinricha Essiga a nesporne Natálie von Friesenhof/Oldenburg a ďaľších majiteľov leonbergerov ma presvedčili o tom, že ich životné príbehy sú vhodné na obsiahlu knihu. ktorá by mohla zaujať chovateľov leonbergerov vo veľkej miere. Často sú osudy majiteľov leonbergerov spojené s ich dramatickým skončením života. Premena leonbergera z bieleho mohutného psa do mahagónovo-hnedo-zlatistého sfarbenia je ako sci-fi. Čas, ktorý som venoval zisťovaniu a hľadaniu informácií nezodpovedá množstvu textu napísaného v tomto článku, ale budem sa snažiť doplniť informácie aj za pomoci ochotných ľudí, ktorí mi pomôžu.

 

 

Poznáte vôbec erb Leonbergu? Tu je.

erb leonberg

Podoba s leonbergerom nie je ani náhodná, ale dnes to zrejme nikomu už vadiť nebude.

V začiatkoch chovu leonbergera bol leonberger označovaný neprajníkmi ako "každý kus - samostatné plemeno" a bol považovaný za nepodareného bernardína. Heinrichovi Essigovi nevedeli chovatelia bernardínov prísť na meno. Napriek tomu je dnes leonberger tu a jeho popularita je stále väčšia. Po statkároch, korunovaných hlavách a umelcoch je chovaný na dvoroch obyčajných ľudí a hlavné je, že leonberger nikoho nesúdi podľa majetku, bohatsva, ale vždy dá najavo čistú oddanosť a lásku k celej rodine. Čo je viac treba?

História plemena leonberger je veľmi bohatá na životné príbehy a osudy zainteresovaných osôb a leonberger je dôkazom veľkej premeny psa "kríženca" na takmer dokonalého spoločenského, rodinného, majestátneho psa. Som rád, že môžem pripomenúť dávnu históriu nezabudnuteľného plemena psov a naše malé Slovensko sa môže pýšiť zdokumentovaným a dokázateľným začiatkom chovu leonbergerov.

Miro Lantaj 2015

 

Martin Klačko

Slovenská novodobá história začína v Česku, vtedajšom Československu v roku 1979.Tam sa odohrala prvá fáza novej histórie. Do Česka boli privezené dve sučky leonbergera z Rakúska, Asca v.Schloss Almegg a Bianca v.d.Douglasfichte.Prvý odchov bol v Čechách v roku 1984 v chovateľskej stanici Beskydský Radegast 16.3.1984 a druhým vrhom v poradí 12.9.1984 chovateľskej stanice Z Chuchelského zátiší začína slovenský chov leonbergerov.

Významným spôsobom sa o založenie chovu leonbergerov na Slovensku pričinil Martin Klačko z Dunajskej Lužnej koncom 80-tych rokoch minulého storočia. Martin Klačko kúpil v roku 1984 od českého chovateľa Otomana Ferra sučku" Agnes z Chuchelského zátiší" . Agnes bola narodená 12.9.1984 z jedného z prvých A vrhov v Čechách.

orpheus v. Muhlenberg

 

Pár informácií o plemennej knihe.

Slovenská hlavná plemenná kniha psov - SPKP.Registrovanie čistokrvných psov začína už v roku 1939. Založil ju Zemský zväz loveckých ochranných a kynologických spolkov. Bola to jediná inštitúcia zaoberajúca sa registráciou psov s PP, evidovala aj psov nepoľovných. Činnosť SPKP trvala do roku 1962, kedy bola registrácia na Slovensku pozastavená pretože sa začala robiť centrálne v Prahe. S jej vedením na Slovensku sa pokračovalo po roku 1968, kedy v tej práci pokračoval Slovenský poľovnícky zväz, ako nástupca zemského zväzu.  SPZ vystavoval rodokmene do r. 1969 a všetky plemenné knihy sa zachovali doteraz v archíve SPZ v Bratislave. V roku 1969 sa začali viesť na Slovensku ďalšie dve plemenné knihy. Československá hlavná plemenná kniha časť Slovensko. Potom sa viedla iba Slovenská hlavná plemenná kniha a v roku 1994 sa začala viesť SPKP. Pre informáciu Agnes z Chuchelského zátiší narodená 12.4.1984 mala číslo CsHP 12/84.

 

 

 

 

Flag Counter

Pocitadlo.sk

Welcome
Welcome
Welcome
first image second image third image fourth image fifth image sixth image seventh image eighth image
themed object
Slovenská chovateľská stanica leonbergerov
Bookmark and Share